Kablosuz Ağlara Bağlanın

Kablosuz ağların hayatımızda ne kadar büyük bir yer tutmaya başladığını fark etmişsinizdir. Dolayısıyla da, bir işletim sisteminin en temel gereksinimlerinden biri hâline gelir kablosuz ağlara bağlanmak. Pardus da bu ihtiyacı karşılıyor.

 

Nasıl bağlanılır?

Öncelikle Ağ Yöneticisi'ni açmanız gerekiyor. Ağ Yöneticisi'ne ekranınızın en sağındaki Ağ Yöneticisi simgesine sağ tıklayarak, başlat menüsünden ya da Sistem Ayarları'ndan girebilirsiniz. Ağ Yöneticisi'ni açtıktan sonra "Profil Oluştur" denir. Daha sonra Kablosuz Ağlar altından cihazınızı seçerek profil oluşturma penceresini açın.

ag_yoneticisi

  • Profil ismi: Profiliniz bu isimle anılır. Bu alana yazdıklarınız önemli değildir ama zorunludur.
  • ESSID: Bağlanacağınız kablosuz ağın adının yazıldığı alandır. Hemen sağındaki Tara düğmesine tıklarsınız, çevredeki ağları taramaya başlar ve siz de aralarından gireceğinizi seçersiniz.
  • Güvenlik türü: Bu bölüm genelde otomatik algılanır. Parolanızın hangi şifreleme yöntemini kullandığını belirler.
  • Parola: Bağlantı parolasını yazacağınız alandır. İsterseniz karakterlerin gözükmesini de sağlayabilirsiniz.
  • Ağ ayarları: Bu alandan bilgisayarınızın ağ içerisinde adres alma ayarı ister otomatik, ister elle yapılabilir. DHCP kullanmanızı tavsiye ederim. Otomatik ayarlayacaktır.
  • İsim Sunucuları: Bu alandan DNS ayarı eklenebilir. Bu sayede, normal DNS ayarlarından bağımsız bir DNS kullanabilirsiniz.

profil-olustur

Ayarları tamamladıktan sonra Tamam diyerek profili oluşturup, sonrasında da hemen solundaki kutucuğa bir tik atarak bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

55 yorum .

yazdır
Son güncelleme: 12 Haziran 2010