firefoxu nasıl kaldırabilirim

sodom66
Sürüm: Pardus 2008
bilgi
ileti adresi
25-06-2009 13:04

arkadaslar firefoxun son cıkan 3.5 rc2 sürümünden verililen dil desteklerinden dolayı rahatsız olduğum bir konu yüzünden milli işletim sistemimiz olarak anılan pardustan firefox internet tarayıcısını tamamen kaldırmak istiyorum nasıl yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

etiketfilezilla

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

pardalius
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
25-06-2009 13:26

Pardus Menüsü>Paket yöneticisi yolunu kullanarak PiSi ye giriş yapın. Pisi de "Kurulu paketleri göster"i tıklayın. Çıkan listede firefox'u işaretleyip "Paket(ler)i kaldır" butonunu tıklayın.

mutlu olmak iyidir.
osmank3
bilgi
ileti adresi
25-06-2009 20:17

konsoldan "sudo pisi rm firefox --ignore-dependency" ile kaldırın. paket yöneticisiyle kaldırırsanız kaldırmak istemeyeceğiniz şeyleri de kaldırabilirsiniz!

BayOK
MaviAtes
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
25-06-2009 21:12

sodom66, 25/06/2009 13:04 tarihinde:

arkadaslar firefoxun son cıkan 3.5 rc2 sürümünden verililen dil desteklerinden dolayı rahatsız olduğum bir konu yüzünden milli işletim sistemimiz olarak anılan pardustan firefox internet tarayıcısını tamamen kaldırmak istiyorum nasıl yapabilirim şimdiden teşekkür ederim

Şimdi bir özgür yazılım kullanıcısı olan sizin, bu tür konularda daha dikkatli davranmanız hatta çevrenizi bilgilendirmeniz gerekir.

Şimdi neden böyle döyledim. Bahsettiğiniz konunun tartışmasını çeşitli sitelerden okudum. İnsanlar bilmedikleri sebeplerden dolayı Mozilla Vakfını suçluyorlar. Oysa siz bir açık kaynak işletim sistemi kullanıcısı olarak şunu biliyorsunuzdur.

Bu tür gönüllülük esasına dayanan yazılımlarda, programın sahipleri kendilerine gönderilen dil paketlerini programın içine koyarlar ve yayınlarlar.

Bu sürümde büyük ihtimalle RC yani ön sürüm olması sebebiyle Türkçe çeviriciler çok acele etmediler, belkide onların haberi olmadan ani bir kararla bu sürüm çıktı ve Türkçe dil paketini gönderemediler. Bu yüzden o sürümde Türkçe Firefox yok.

Yoksa Mozilla Vakfının ayrımcılık yapacak hali yok, öyle olsa açık kaynak kodlu program geliştirmezler.

Unutmayın KDE 'nin de istemediğiniz dillere çevirisi yapıldığında o dillerde Pardus'un içinde yüklü gelecek.

Öyle istiyorum ki, Türk dili bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar. _____Mustafa_Kemal_ATATÜRK_____
Yanıtla