Pardus 2013 'kodadı' ANKA

kamilgunduz
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 19:24

Emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ederim.

İşin içinde av. Nihat KARSLI bey ve PKD var ise orada güzel işler var demekdir.

etiketankapardus
Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 21-05-2012 19:24 tarihinde kamilgunduz tarafından değiştirilmiştir.

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

mustafao9
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 22:12

Tüm PARDUS kullanıcılarına hayırlı olsun. Az önce yönergeleri izleyerek ANKA ya geçiş yaptım. Sistem çok hızlı çalışıyor. Ancak Kablosuz bağlantıyı bir türlü yapamadım. Haritada hiçi bir kablosuz bağlantı görünmüyor ve bilgisayarım çok ısınıyor. Muhtemelen ısınma sebebim ekran kartımın sis olmasıdır diye düşünüyorum. Fanlar Orta yüksek devirde çalışıyor. Kablolu bağlantımın işareti devamlı kırmızı olup duruyor sonra bağlantı yeniden sağlanıyor.  Şu an itibariyle gördüklerim bunlar. Diğer hataları gördükçe yazacağım. Saygılar

Herşey özgürlük için, özgür olmak içinde PARDUS
sehabettin03
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 23:03

kamilgunduz, 21/05/2012 19:24 tarihinde:

Emeği geçen herkese çok ama çok teşekkür ederim.

İşin içinde av. Nihat KARSLI bey ve PKD var ise orada güzel işler var demekdir.

parDUS2012
selopardus
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 23:15

özgürlüğün sembolü Pardus için birşeyler yapan herkese çok teşekkür ederim inanı çok heyacanlandım ve mutlu oldum

nerkol
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 23:18

Ekranın üst kısmında çıkan çizgilerle ilgili sorunum vardı eğer sizde de aynı çizgiler çıkıyorsa önce depodan konsole ve kwrite uygulamalarını kurun daha sonra linkteki anlatılanları uygulayın. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda çizgiler geri gelmeyecek.

http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=16053#c66

İkinci bir olayda eğer hiç bir program çalışmadığı halde işlemci kullanımı yüksek ise "Sistem Ayarları > Masaüstü Araması > Temel Ayarlar > Nepomuk Semantik Masaüstünü Etkinleştir" ayrının işaretini kaldırın uygula dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Bu ileti 2 kez değiştirilmiş olup, son kez 23-05-2012 15:04 tarihinde nerkol tarafından değiştirilmiştir.
Ketum
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 23:38

32 bit sürümü depoya eklenecek mi?

Opera Türkiye (http://www.operaturkiye.net)
Bayrak_70
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 01:05

nerkol, 21/05/2012 23:22 tarihinde:

Ekranın üst kısmında çıkan çizgilerle ilgili sorunum vardı eğer sizde de aynı çizgiler çıkıyorsa önce depodan kwrite uygulamasını kurun daha sonra linkteki anlatılanları uygulayın. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda çizgiler geri gelmeyecek.

http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=16053#c66

İkinci bir olayda eğer hiç bir program çalışmadığı halde işlemci kullanımı yüksek ise "Sistem Ayarları > Masaüstü Araması > Temel Ayarlar > Nepomuk Semantik Masaüstünü Etkinleştir" ayrının işaretini kaldırın uygula dedikten sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Burda verdiğiniz çözümü uyguladım....

Fujitsu siemens esprimo mobile v5535 laptop

Kullanıyorum

Normal kurulum sonrası önce bu verilen yöntemle çizgilerden kurtuldum ardından anka deposundan güncelleme yaptım

sistem açılmadı eski karnelle girdim yaptığım bu değişiklikleri geri aldım ama sorun çözülmedi sistemi anka güncellemeli haliyle açamadım

Geliştirici arkadaşlar bilginize SiS 330 Mirage vga ekran kartı ile ilgili bir sorun var sürücüler sıkıntılı eski sürümde bu sıkıntıyı aşma yolu vardı ama malesef bu sürümde o yollarla sıkıntı aşılamıyor..

Bu ileti 3 kez değiştirilmiş olup, son kez 22-05-2012 01:08 tarihinde Bayrak_70 tarafından değiştirilmiştir.
saygili
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 10:06

Selamlar

pisi it virtualbox
System error. Program terminated.
kernel version 2.6.37.6 dependency of package module-virtualbox is not satisfied
Please use 'pisi help' for general help.
Use --debug to see a traceback.

hatası alıyorum.

mcanatan
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 10:32

Gerçekten çok sevindirici bir haber. Emeği geçen bütün arkadaşlardan Allah razı olsun, elleri ve beyni dert görmesin inşallah. Başarılarının devamını dilerim.

evowinds
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 10:34

saygili, 22/05/2012 10:06 tarihinde:

Selamlar

pisi it virtualbox
System error. Program terminated.
kernel version 2.6.37.6 dependency of package module-virtualbox is not satisfied
Please use 'pisi help' for general help.
Use --debug to see a traceback.

hatası alıyorum.

2- Pisi'yi başlatın ve Pardus ile ön kurulu gelen Virtualbox misafir eklenti paketlerini (module-virtualbox-guest, module-virtualbox-guest-userspace ve virtualbox-guest-utils) kaldırın. Pisi'nin Kurulu paketler sekmesinde arama kısmına virtualbox yazdığınızda bu paketler listelenir. Bunları kaldırın.

Anka deposundaki virtualbox paketinde ne yazık ki problem var. Gidermeye çalışıyoruz.

Bright morning of the Dark night ... Pardus ANKA is a new beginning...
saygili
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 10:36

Merhaba,

hepsini kaldırmama rağmen alıyorum bu hatayı.

selamlar

Byturgay
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 10:42

Yurtdışındaki  pardus severlerin haberdar olması için ingilizce bir duyuru yapıldı mı?

Türkçe bilmeyen kullanıcılar  çeviri programı kullandıklarını ve anlamakta zorluk çektiklerini söylüyorlar.

kuftikufti
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 11:20

saygili, 22/05/2012 10:36 tarihinde:

Merhaba,

hepsini kaldırmama rağmen alıyorum bu hatayı.

selamlar

Kurulum aşamasında ön yüklü olarak gelen vbox-guest paketleri Anka ile çakışıyor. Vbox ise yeni kernel altında yeniden derlenmeli. Son kullanıcı için söyleyebileceğim Vbox şu an Anka deposunda bulunmuyor.

Düzeltmeyi beklemek istemiyorsanız, module-vbox derlemesini kernel 3.2.5 altında yeniden yapabilirsiniz. svn deposundan inşa dosyalarını indirip, sudo pisi bi pspec.xml ile paketi oluşturup kurarsanız, sorun düzelecektir. Ancak vbox-guest paketlerinin işi ne yazık ki bu kadar basit görünmüyor.

Ama en kısa zamanda vbox'ı da depoya alacağız.

Cahalatımızı mazur görün. Bis Vindovs'tan yarın geldik. :D -Hamit Giray Nart-
kuftikufti
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 11:27

Byturgay, 22/05/2012 10:42 tarihinde:

Yurtdışındaki  pardus severlerin haberdar olması için ingilizce bir duyuru yapıldı mı?

Türkçe bilmeyen kullanıcılar  çeviri programı kullandıklarını ve anlamakta zorluk çektiklerini söylüyorlar.

A very short English summary of Mr. Nihad Karslı's message:

PARDUS 2012 ANKA "TEST" VERSION (64-bit) is now available.

Repeat: This is only a "TEST" version. Only 64-bit. Only those who consider themselves to be experts should try it. Non-experts should be cautious. Please be patient for the ultimate, approved version to be announced.

If you try this test version, we would appreciate any feedbacks. Please send them to:

pisiciftligi@pardus-linux.org

Pardus users should never lose hope. Pardus belongs to us, the users, the people, and not to the establishment (TUBITAK), as we had already declared, seven years ago.

Following days: Upon your kind feedbacks and other further studies, FINAL SET-UP "iso" FİLE will be published.

Remain free and with love,

Nihad Karslı
Attorney-at-Law
President
PKD (Pardus Users Association-Pardus Kullanıcıları Derneği)

P.S.: The new Pardus is at:

http://paketler.pardus-linux.org/pardus/2012/testing/x86_64/pisi-index.x...

Testers should remove other depositories and instead, install the above repo. Reminder: Only 64-bit.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A very short English summary of "kuftikufti"s two messages:

Allow 8-10 GB for ANKA on a free disk space. Set up 2011.2 fresh. Don't use "virtual machine". This is only for testers, not for ordinary users.

Setting-up ANKA depository:

1) Set up Pardus 2011.2 on a free disk space.

2) Start Pisi and remove "module-virtualbox-guest, module-virtualbox-guest-userspace ve virtualbox-guest-utils".

Virtualbox package at ANKA depo has problems. We are trying to solve them.

3) Add new ANKA depo:

http://paketler.pardus-linux.org/pardus/2012/testing/x86_64/pisi-index.x...

Remember: The above is a stand-alone depo. Remove others (official stable, devel, PLO) or uncheck (toggle-off) them.

OR, use the Konsole:

sudo pisi dr pardus

sudo pisi ar anka http://paketler.pardus-linux.org/pardus/2012/testing/x86_64/pisi-index.x...

sudo pisi ur

4) Upon adding the new ANKA depo, update using Pisi's update feature.

5) During update, Pisi will warn about 4 conflicts:

a) digikam - kipi-plugins

b) libkipi - kdegraphics

c) marble - kdeedu-marble

d) kdebase - konqueror-plugins

(...)

6) Approx. 1.5 GB total, 350 MB download, 200 packages update, 50 new packages.

Upon restart, choose Pardus 3.2.5 on GRUB screen. Your system should start with kernel 3.2.5 and KDE4.8.2. If you have another Pardus in your machine (your daily Pardus), you should back-up "grub.conf" files. You may need to manually add these files into the new GRUB.

ANKA depository has approx. 5,200 packages, 22,300 Pisi files, 54 GB.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ANKA "svn" server is now active. svn files are here:

http://svn.pardus-linux.org/pardus/2012/

**Çeviriler için "dirse" rumuzlu üyemize çok teşekkürler.

http://www.pardus-linux.org/haberler/2012/05/pardus-2012-codename-anka#comment-141715

http://www.pardus-linux.org/haberler/2012/05/pardus-2012-codename-anka#comment-141716

Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 22-05-2012 11:30 tarihinde kuftikufti tarafından değiştirilmiştir.

Cahalatımızı mazur görün. Bis Vindovs'tan yarın geldik. :D -Hamit Giray Nart-
saygili
bilgi
ileti adresi
22-05-2012 11:48

Değerli dostlar,

Bir de bu aşırı fan çalışması neden kaynaklanıyor? Bir bilgisi olan var mı?

Yanıtla