Pardus 2013 'kodadı' ANKA

mutlucan96
Forum Yöneticisi
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 09:46

Phoenix

Görsel: Phoenix 1.0 License: Creative Commons by

Sevgili arkadaşlar,

Bugün bir aşama daha kaydettik.

Artık 2012 Pardus Anka test sürümü hazır.

Ama unutmayın bu bir test sürümü sizden rica ediyorum , rizikoya girmeyin ve bu sürümü gerçekten test edip geri bildirim yapınız.

Günlük kullanımızda olan pardus yerine ayrı bir bölüme pardus kurup test ediniz.

pisiciftligi@pardus-linux.org  adresine. geri bildirimde bulunun

Bu duyuruyu yapmaktaki amacım pardus kullanıcılarının umutsuzluğa kapılmamasını pardusun küllerinden yeniden doğabileceğini ve hatta sıfırdan devam edebileceğini artık anlamanız içindir.

Pardus yedi sene önce söylediğimiz gibi Tübitağın değil bizimdir. Bu halkındır ve özgür camianındır.

Bundan sonraki süreçleri özetlersek.

Geri bildirimler ve 2012 pardusun güncel olma dışında yeni teknolojiler ve artı değerleri ile bir sürüm daha yayımlanacak. Kurulum iso bu o aşamada yayımlanacak.

Son aşama pardus 2012 güvenilir sürümü iso olarak indirilebilir yada posta ile istenebilir hale gelecek.

Bu işlerin hepsi Tubitak'sız ve Devlet desteksiz yapıldı yapılacak. Ancak çalıştayda bize söz verilen destek de olursa artık pardusu kimse tutamaz.

Pardusun Özgür yazılımda dünyaya önderlik edebileceğini biliyorum.Sizin de bilmenizi isterim.

Özgür ve sevgi ile kalın.

Pardus Kullanıcıları Derneği başkanı.

Av. Nihad Karslı.

Yeni pardusumuz :

http://paketler.pardus-linux.org/pardus/2012/testing/x86_64/pisi-index.xml.xz

bu adreste.

Test etmek isteyen diğer depo adreslerini silip bu adresi eklemesi gerekir. Dikkat bu sadece 64 bit içindir. Ve sadece test içindir normal kullanıcı için değildir.

Kamuoyu için tüm süreçleri anlatan ayrı bir metin sunulacaktır.

etiketankapardus
Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 21-11-2012 18:22 tarihinde mutlucan96 tarafından değiştirilmiştir.

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

pantera
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 10:32

paylaşım sırasında yaptığım benim hatam  depo adresi şu şekilde olacak

svn dosyaları :  http://svn.pardus-linux.org/pardus/

Bu ileti 2 kez değiştirilmiş olup, son kez 31-05-2012 10:30 tarihinde pantera tarafından değiştirilmiştir.

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir K.Atatürk Pardus-ANKA.1? We can do
mutlucan96
Forum Yöneticisi
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 10:45

pantera, 21/05/2012 10:32 tarihinde:

paylaşım sırasında yaptığım benim hatanm  depo adresi şu şekilde olacak

Düzeltildi.

maidis
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 10:48

Önceki başlığı kilitlemeyin, bu başlıkla birleştirin. Daha iyi olur.

"Pardus is the OS that every culture in every world needs." DD
kuftikufti
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 10:55

Hımmm... Depo ekleme talimatını buraya da yazayım o zaman ki, direkt buraya bakan kaçırmasın.

Selamlar Pardus kullanıcıları,

Anka deposunun ikinci sürümü yayımda. Depo PLO sunucularında ve ilk sürümden farklı olarak svn (inşa) dosyaları ile birlikte sunucularda. Svn dosyalrına şu an itibariyle sadece FTP üzerinden erişlebiliniyor. Yani henüz yayında değiller. İkili depo ise şu an sadece 64 bit için mevcut. 32 bit deposu için kernel ve kde4.8 derlemeleri yapılıyor. O da mümkün olan en kısa sürede sunuculara gidecek.

Anka deposu, Pardus kullanıcıları tarafından, Pardus kullanıcıları için inşa edildi. Şu an test aşamasında. Kararlı konuma ne zaman geçeceği ise, topluluk tarafından göreceği desteğe bağlı. Gelişimi de öyle.

Anka için, diskinizde 8-10 GB kadar bir alan ayırarak, Pardus 2011.2 sürümünü buraya kurun. Test için, sıfır kurulumdan başlayın ve sanal makine kullanmayın. Çünkü bir dağıtım, sanal makinede farklı, gerçek makinenizde farklı davranabilir. Sadece depoyu değil, depoyu kullanarak güncellenmiş olan Pardus'un da makinenizde nasıl davranacağını bilmeniz için sanal uygulama kullanmayın.

Günlük kullandığınız Pardus'u, Anka deposuna geçirmeyin. Depo, son kullanıcı idenemeleri için olgunlaşmış olsa da, çatı, yapı gibi son kullanıcıya yansımayacak sorunlara sahip olması kuvvetle muhtemel. birbirleriyle çakışan uygulamlar, yeniden derlemesi gereken kütüphaneler barındırıyor olamsı da muhtemel. Test süreci içinde bunları bulup düzeltmelerle depo sık sık güncellenecektir. Depoyu kullandığınız Pardus sürümünün çökmesi olasıdır. testçi ve paketçi arkadaşlar bu Pardus'u defalarca kurmak durumunda kalabilirsiniz.

Anka deposunu kurmak için:

1- İlk olarak yeni bir disk alanına Pardus 2011.2'yi kurun.

2- Pisi'yi başlatın ve Pardus ile ön kurulu gelen Virtualbox misafir eklenti paketlerini (module-virtualbox-guest, module-virtualbox-guest-userspace ve virtualbox-guest-utils) kaldırın. Pisi'nin Kurulu paketler sekmesinde arama kısmına virtualbox yazdığınızda bu paketler listelenir. Bunları kaldırın.

Anka deposundaki virtualbox paketinde ne yazık ki problem var. Gidermeye çalışıyoruz.

3- Anka deposunu sisteme ekleyin. Pisi'den, Ayarlar -> Paket Yöneticisini yapılandır -> Depolar yolundan Yeni depo ekle diyerek, depo ismi kısmına anka; depo adresine ise,

yazarak, depoyu ekleyebilirsiniz. Ama unutmayın, Anka deposu tek başına bir depodur. Bu depoyu, Pardus'un resmi depoları (stable yada devel) ve PLO deposuyla birlikte kullanmayın. Ön yüklü gelen Pardus deposun, yanındaki tik işaretini kaldırarak pasifleştirin ya da tamamen silin.

Ya da konsoldan kısaca şu komutları verin:

sudo pisi dr pardus

sudo pisi ar anka http://paketler.pardus-linux.org/pardus/2012/testing/x86_64/pisi-index.xml.xz

sudo pisi ur

4- Depoyu ekledikten sonra, Pisi'nin Güncelleme kısmından Güncelleme yapabilirsiniz.

5- Güncelleme esnasında, Pisi, 4 adet çakışma belirtecek. Bunlar:

digikam - kipi-plugins

libkipi - kdegraphics

marble - kdeedu-marble

kdebase - konqueror-plugins

Bu paketlerin çakışma sebepleri, KDE 4.8 ile gidilen yapı değişkliği. Önceki sürümlerde bir paket gurubu olarak kurulan veya kaldırılan uygulama ve dosyalar, KDE4.8.2 ile birlikte ayrı olarak tek tek geliyor. Örnek, gwenview, konsole, kwrite ya da kde-wallpapers artık ayrı birer paket ve bunları istediğiniz gibi kurup, kaldırabilirsiniz.

İkinci yazdığım paketler, Pardus ile ön yüklü gelen paketlerdir. vbox-guest paketleri ile birlikte bunları da kaldırırsanız, çakışma hatasını almazsınız. Kaldırmazsanız da, Pisi güncelleme esnasında kendisi kaldıracaktır.

6- Yaklaşık 1.5 GB toplam, 350 MB civarında indirme boyutuyla 200 kadar paket güncellenecek ve 50 kadar da yeni paket sistem eklenecek.

Bilgisayarı yeniden açıp, GRUB'dan 3.2.5 yazılı Pardus'u başlattığınızda sisteminiz kernel 3.2.5 ve KDE4.8.2 ile açılacaktır. Ancak ayrı bir Pardus daha varsa, yani günlük kullandığınız Pardus, bunun GRUB açılış bilgilerini (grub.conf dosyasını) bir kenera yedekleyin. Yeni Pardus'un GRUB'una bu dosya içindeki bilgileri,  elle eklemniz gerekebilir.

Anka deposu yaklakşık 5200 paket, 22.300 civarı pisi dosyası ile aşağı yukarı 54 GB boyutunda bir depo.

Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 21-05-2012 10:58 tarihinde kuftikufti tarafından değiştirilmiştir.

Cahalatımızı mazur görün. Bis Vindovs'tan yarın geldik. :D -Hamit Giray Nart-
evowinds
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 11:22

maidis, 21/05/2012 10:48 tarihinde:

Önceki başlığı kilitlemeyin, bu başlıkla birleştirin. Daha iyi olur.

Dediğini ben denedim ama forum altyapısından kaynaklı bir sorun sebebi ile birleştiremedim.

Forumdan atmaya başlıyor, o da ayrı bir konu :)

Şimdilik kilidi açık olarak işlev görmekte.

Bright morning of the Dark night ... Pardus ANKA is a new beginning...
aydoken
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 11:57

Ben ki cahil bir pardus kullanıcısıyım.. Ancak nerede işletim sistemleri vs.. bir haber okuyorsam oraya PARDUS ile ilgili yorum yaparak reklamını yapan,facede pardusun reklamını yapan ve maalesef bu kadar destek verebilen biriyim. Arkadaşlara başarılar diliyor ve 2012 pardus ANKA cd sinin bir an önce hazır olması diliyorum..

Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 21-05-2012 11:58 tarihinde aydoken tarafından değiştirilmiştir.

Sahipsiz vatanın batması haktır !.. SEN sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır !...
pardusovic
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:09

Galiba benimde iso beklemem gerekiyor çünkü kasma sorunu geçmedi ama bu seferde yeni KDE sürümü sorun çıkarmaya başladı

Bir türlü konsol açamadım

Benden bir paket kurmamı istedi ama aynı paketi 5 kez kurmama rağmen yinede kurulmadı

Ayrıca kapalı kaynak sürücü kurulumu sonrası flash video tam ekran kasma sorununu yine yaşadım yani düzelmedi

64 bit Pardus gerçekten çok hızlı çok beğendim ama bazı sorunlar yüzünden kullanamıyorum

Konsol ve Flash Player olayı gerçekten çok önemli

Pazara kadar değil mezara kadar GNU/Linux
maidis
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:15

pardusovic, 21/05/2012 12:09 tarihinde:

2011 deposundan bu depoya güncelleme yaptığınızda bazı paketler sisteminizden kaldırılıyor hem PiSi tarafındaki hem de KDE tarafındaki paket bölünmeleri dolayısıyla. Gwenview, Konsole, Kate bu paketlerden yalnızca birkaçı. Konsole'yi yüklemek için xterm'i açıp (Alt + F2'ye basıp xterm komutunu verebilirsiniz) buradan sudo pisi it konsole komutunu çalıştırabilirsiniz.

"Pardus is the OS that every culture in every world needs." DD
selocan1966
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:22

Arkadaşlar bende PARDUS 2011.2 nin  32 bit i kurulu yanı anladığım kadarıyla sadece 32 bit li makinede denene-

bilir.Ne zamanki ANKA  32 bit li olanı yayınlanır bizde deneme çalışmaları yaparız.

Bu yaptığınız inşallah en yakın zamanda iyi bir sonuca ulaşırda hepimiz PARDUS 2012 sürümünü kullanmaya başlarız.

Zaten ben Alman deposundan bazı paket güncellemelerini yaptım mesala Firefox 12.0 vedaha birçok işimi gören pa-

ketleri indirdim.

Herkese başarılar dilerim.

fatihaydin
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:24
Oh beee! Mutlu bir haber almak ne kadar güzel... Bu arada söz verildiğinden bahsedilmiş? Söz nedir acaba paylaşabileceğiniz bir şeyse paylaşır mısınız?
pantera
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:27

maidis, 21/05/2012 12:15 tarihinde:

2011 deposundan bu depoya güncelleme yaptığınızda bazı paketler sisteminizden kaldırılıyor hem PiSi tarafındaki hem de KDE tarafındaki paket bölünmeleri dolayısıyla. Gwenview, Konsole, Kate bu paketlerden yalnızca birkaçı. Konsole'yi yüklemek için xterm'i açıp (Alt + F2'ye basıp xterm komutunu verebilirsiniz) buradan sudo pisi it konsole komutunu çalıştırabilirsiniz.

paket yöneticimiz çalışıyorki :) paket yöneticinizden de konsole yi kurabilirsiniz

pantera
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:35

Ayrıca kapalı kaynak sürücü kurulumu sonrası flash video tam ekran kasma sorununu yine yaşadım yani düzelmedi

64 bit Pardus gerçekten çok hızlı çok beğendim ama bazı sorunlar yüzünden kullanamıyorum

Konsol ve Flash Player olayı gerçekten çok önemli

sorununuzu buraya bu konuyla atarmısınız.  pisiciftligi@pardus-linux.org

atimi nvidiamı sürücünüz?

normalde ikisinede müdahale etme şansımız yok. ikiside kapalı kaynak.   ama ati 12.4 son sürüm olarak bulunuyor depoda

pardusedincik
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:36

Arkadaşım şöyle bir hata alıyormus ;

kernel system base katagorisinde kilitle halde oldugu icin elleyemiyorsunuz ve degiştiremiyorsunuz ama 
cups paketlerini silmeye kalktiginda ve neredeyse butun paketler kaldiriliyor.
Kaldirilmayanlari calistirdiginizda cups paketi olmadigi icin sacma sapan goruntuler cikiyor. Hali hazirda calisan programlari kapattiginizda ise tekrar calismiyorlar. Cups i kaldirmak, istenmicek sorunlara neden oluyorsa neden o da safety switch e alinmiyor?
Tabi bir de bir paketi kaldirken reverse dependencies lerinin de kaldirilmasi olayi da var.

Sorunn nedir sizce ?

nerkol
bilgi
ileti adresi
21-05-2012 12:40

Şu anda 2011-2 64 bit ISO indiriyorum. 2GB ve 4GB USB belleklerim var. 2GB olana burada ( http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Kalıp_dosyasını_USB_belleğe_yazmak )  anlatılan yöntemle kurulum dosyasını kopyalayıp 4GB USB belleğe takas alanı ayırmadan (sistem belleği 4 GB) kurmayı planlıyorum. Bu alan ANKA deposundan güncellemeler de sorun çıkartır mı ?

Yanıtla