Pardus 2012 Anka Yol Haritası

mutlucan96
Forum Yöneticisi
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 16:27

Nereden başlayacağımı bilemiyorum. Ben size olanları ve konuşup tartışıp olması gerekenleri yazayım, siz de içerisinden çıkarırsınız.

Anka Projesine başladığımızı ve çalışmaların olduğunu biliyorsunuz. Biz resmi ekibi ve kurum açıklamalarını beklerken bir yandan da çalışmalarımıza devam ediyorduk.

Ancak gelinen son durum karşısında beklemeyi bırakmak, sadece Pardus'a konsantre olmak gerektiğine inandığımız için çeşitli araştırma ve girişimlerde bulunduk.

Neydi bunlar? Pisi yetersiz deniyordu. Yeterli olması için yetersiz denilen şeylerin birileri tarafından yazılması gerekiyordu. Bunu TUBITAK tarafından beklemenin anlamsız olduğunu düşünerek, yazılımdan anlayan ve iyi anlayan birilerine bunu yaptırmak gerekiyordu. Peki PiSi'yi yaptırınca sorun düzelecek mi? Hayır. Başka zaman başka birşey çıkacağı aşikardı. Buna PKD'nin gücü yetmezdi. Özgür Yazılım dostları ile konuşmaya başladık. Bunlardan ikisi EMO ve BMO idi. Onlardan destek istedik. Onlar da seve seve destek vereceklerini söylediler. BMO'nun kuruluş aşamalarını tamamlanmadığı için EMO ile anlaştık. EMO bize yazılım, iş gücü ve DVD, broşür desteği verecek kurum olarak PKD'ye Anka Projesi için sponsor kurum oldu.

Başka neye ihtiyacımız vardı? Sunucuya. LKD sağolsun, PKD'nin kurulduğundan beri destekçisi olmuş ve her türlü ihtiyacımızda elimizinden tutmuştur. Bu konuda da olacağından emindik. Nitekim bize önceden 3 ayrı sanal sunucu tahsisi yapmıştı. Şimdi bunlardan birini çok yeni ve güzel bir sunucuya taşıyacak. Sunucu ve herşeyimizin sponsoru LKD oldu.

Üçüncü destekçimiz de Ankara Barosu Bilişim Kurulu oldu. Lisanslama, yer sağlama ve olursa hukuki konularda yardım etmek için.

Anka Projesi'nin şimdilik LKD, EMO, ABBK'den oluşan üç adet destekçisi var artık.

Peki nasıl ne şekilde yapacağız?

Özgür Yazılım ve geçmişte Pardus'a emek vermiş üstatlarımızdan oluşan bir yönetici grubu, LKD'nin sağladığı sunucular üzerinden geliştirme ortamı kuracaklar ve yeni geliştiricilere yol gösterici olacaklar.

Yine Google projelerinde de olduğu gibi PiSi ve diğer projeleri listeleyip, Özgür Yazılım camiasına ihaleye açacağız. Emek veren ve yapanlara para ya da ayni olarak ödül dağıtacağız.

Para ve ayni yardımları yapabilmek için olan desteği EMO ve yapılacak olan bağış kampanyalarından sağlayacağız.

"Hani yol haritası" dediğinizi görür gibi oluyorum. "Tarih nedir, ne zaman ne olacak söylemediniz." derseniz, size yanıtım bu yapılacak şeylerin hepsi sizlerin gözü önünde olacağı için işlerin yüzdesini, yapılanları inceleyebileceksiniz.

Pardus Kullanıcıları Derneği Başkanı
Av.Nihad Karslı

etiketankapardus 2012
Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 05-07-2012 16:27 tarihinde mutlucan96 tarafından değiştirilmiştir.

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

suvari
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 16:35

Her ay maaşımdan otomatik ödeme talimatıyla gönderirim.

Hesap no falan belirtin, nereye istiyorsanız oraya harcayın.

selamlar

Yaşasın Pardus-Anka!
mustafaaydin
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 16:45

sayın Karslı,

heyecan ve sevincimi anlatmaya tarifler yetmez, para, bağış vs... bunlar önemli değil sizler ellerinizden geleni yapıyorsunuz farkındayız. Gerekirse 50 yerine 150 veririz hiç önemli değil yeterki kaliteli bir ekip kurun Pardusumuz ilerlesin zamanla sıralamaları aşsın tepelerde olsun zaten o zaman para su gibi akacaktır sizler dirayetli olun herzaman bizler sizlerle beraberiz.

Saygılarımla

berat01
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 17:03

Biz de buradan Nihad Bey'e teşekkür edelim öyleyseGülümse.

Hackers, Programmers, Rebels of the world, UNITE!!!
pantera
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 17:13

Anka Ekibi, okudunuz.

TİME TO ACTİON

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir K.Atatürk Pardus-ANKA.1? We can do
mustafaaydin
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 17:18

yes sir,

I agree with you

time to action :)

mustafaaydin
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 17:19

bu arada şimdi bir ekip kurulacak değilmi tabiki içerisinde sizde olan sayın @pantera

cos
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 17:30

Başarılı bir proje olmasını dilerim. Yeterli kaynak ve iyi bir yönetimle güzel bir iş çıkabilir.

aydoken
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 18:21

***Anka Projesi'nin şimdilik LKD, EMO, ABBK'den oluşan üç adet destekçisi var artık***

ANKA nın bu forumdaki bizlerden başka, bence binlerce kullanıcısı ve destekçisi olacak.Hele hayırlısı ile ile isolar bir oluşsun.. Sunucu sorunu yok,kullanıcı sorunu yok (sabırsızlıkla bekliyoruz),geliştirici sorunu yok (gibi) .. O zaman biri yeni sürüm oluşunca artık PARDUS 2012 ANKA gerçekten bağımsız bir ürün olacak. Bu çok gurur verici.. EMEK HARCAYANLARA SONSUZ TEŞEKKÜR !..

Sahipsiz vatanın batması haktır !.. SEN sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır !...
berat01
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 18:37

Bu arada merak ettiğim bir durum daha var. Benim gibi bir çok kişi de merak ediyordur diye düşünüyorum. Anka pardustan ayrılacak mı? Yoksa 'Pardus Anka' mı olacak? Bu konuda da bir açıklama yapılsa.

Kendi adıma konuşuyorum 1. olasılık tercihimdir.

Bu ileti 1 kez değiştirilmiş olup, son kez 05-07-2012 18:37 tarihinde berat01 tarafından değiştirilmiştir.

Hackers, Programmers, Rebels of the world, UNITE!!!
pantera
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 18:49

berat01, 05/07/2012 18:37 tarihinde:

Bu arada merak ettiğim bir durum daha var. Benim gibi bir çok kişi de merak ediyordur diye düşünüyorum. Anka pardustan ayrılacak mı? Yoksa 'Pardus Anka' mı olacak? Bu konuda da bir açıklama yapılsa.

Kendi adıma konuşuyorum 1. olasılık tercihimdir.

B. planı için gerekli olan alan. katkılar bekleniyor

http://www.ozgurlukicin.org/forum/tema/24672/?page=1

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir K.Atatürk Pardus-ANKA.1? We can do
sezaiyeniay
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 19:23

Bi şey yapmalı !

http://sezaiyeniay.wordpress.com/2012/07/05/pardus-anka-calismasina-destek/

Pardus Kullanıcıları Derneği Yenişehir Mithatpaşa Postanesi Hesap No: 09489626

aydoken
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 20:41

ÜSTAD; banka hesap no :    ?   IBAN NO ?....  verirseniz daha sağlıklı olacaktır..

Sahipsiz vatanın batması haktır !.. SEN sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır !...
alick
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 21:12

İşte ben buna haber derim.

Bayrak_70
bilgi
ileti adresi
05-07-2012 21:16

Düşünülmüş bir miktar var mı?