Uygulama Simge Adı Değişimi ve Sorunlar

sangelosa
Sürüm: Pardus 2009
bilgi
ileti adresi
12-10-2010 04:19

Değerli arkadaşlar,

daha önce forumda sorduğum bir konuyu tekrar yazıyorum çünkü ya kimse bilmiyor ya da yaşadığım sorun bile değil, sadece ben bulamıyorum çözümü.

Masaüstündeki herhangi bir simgenin adını değiştirdiğimizde bu tüm uygulama başlatıcı menülerinden kayboluyor ve simge şekli de soru işaretine dönüşüyor.

Örneğin okulumda Pardus kullanmaları için öğretmenleri de teşvik ediyorum.

Dolayısı ile okulda Pardus kurulu birçok bilgisayarda masaüstüne OpenOffice  Write  simgesini ekliyorum (menüden sağ tıkla - masaüstüne ekle)

Daha sonra bakıyorum ki bu simgenin adı çok uzun "Open Office.org Writer". ve Writer kısmı görünmüyor.

Simgeye sağ tıklayıp özelliklerden sadece - ama sadece ismini değiğştiriyorum "Writer" şeklinde.

Bunu yaptığım anda simge imaj olarak soru işaretine dönüşüyor.

Üzerine tıklandığında elbette program açılıyor, ancak tüm uygulama başlangıcı menülerindeki ilgili simge (OOO Writer in kısayolu örneğin) kayboluyor.

bu o kadar önemli ki aslında, daha önce kimse yaşamadı mı bu sorunu anlayabilmiş değilim.

Masaüstünüze 4 ofis programının simgesini eklediğinizde hepsinin başında "open Office.org" yazdığından ortalık çok kalabalık görünüyor ve ismini değiştirdiğinizde bu problem ortaya çıkıyor.

Gerçekten yardımcı olan olursa sevinirim.

bu sorunu bir yıldır onca Pardus kullanıcısına sormama rağmen yanıt alamadım, bna "boşver, ne diye değiştiriyorsun ismini simgenin" diyorlar.

Ben de masaüstünde simgeleri ayrı ancak adları aynı görünen bir sürü uzun adlı kısayoldan OpenOffice simgelerinin anlamlarını bilmeyen yeni kullanıcıların sıkıldığını ve konunun çok basit olmasına rağmen çözülemediğini söylüyorum.

Masaüstünde simge adları uzun olduğunda baştaki "OpenOffice.org" kısmı görünüyor geri klan kısmı görüntü açısından Pardus kesiyor, dolayısı ile ismgenin anlamını bilmiyorsanız o simgenin kelime işlemci mi yoksa hesap tablosuna mı ait olduğunu bilemiyorsunuz.

Ben de öğretmen arkadaşlara hocam MS Office deki Word burada kelime işlemci , Excel burada HEsap Tablsou şeklinde açıklama yapınca bana bir sürü OpenOffice yazısı gördüklerini ancak programı seçemedikelrini söylüyorlar.

Basit bir şekilde masaüstünde sadece ama sadece adı değişen (çalıştırma yolu ve simgesi değişmeyen) bir simgenin neden imajı soru işaretine dönüşüyor ve neden isim değiştirince tüm uygulama başlatıcı menülerinden kayboluyor birisi açıklasın yaf :))

Saygılar,sevgiler.

etiketsimgeler

Pardus Anka: İhtilal!

ihtilalanka

Bu Pardus'un küllerinden yeniden doğuşunun hikayesidir. Bak evlat, bugün sana kralların şehrinde, kralcıklara baş kaldıranların efsanesini anlatacağım... Dünyayı toz pembe gören, masallar aleminde yaşadığını düşünenleri gerçeğe çağıran bir hikayedir bu.

Calligra 2.5.5 Çıktı!

calligralogo_1

Calligra ekibi; Calligra Suite'in bir dizi önemli hata düzeltmesi içeren 2.5.5 sürümünü duyurdu ve herkese en kısa sürede bu yenisürüme güncelleme yapmasını önerdi.

KDE 4.10 RC3 Çıktı!

Final sürüme ilişkin bir ertelemeden sonra son dakika değişikliklerine uyum sağlamak üzere KDE geliştiricileri, KDE 4.10 için üçüncü bir sürüm adayı yayınladı. Bu sürümün, 6 Şubat 2013'te çıkarılması planlanan KDE4.10'dan önceki son sürüm adayı olduğu söyleniyor.

sangelosa
bilgi
ileti adresi
13-10-2010 03:24

Üzüldüm :(

Sanırım kimse bilmiyor, ya da basit görünse de oldukça çetrefilli bir durum sanırım.

evowinds
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
13-10-2010 10:38

Öncelikle sorunuzun bir kaç türlü çözümü olabilir:

Simge Metni Satır sayısı arttırımı :

• Masaüstünde boş bir alana fare ile sağ tıkladığınızda açılan seçeneklerden "Dizin Görünümü Ayarlarını" seçin.
  • Burada sol taraftaki seçeneklerden "Göster"i tıklayın.
  • Açılan alanda "Simge Metni" seçeneğinde "2" olan değeri 3 veya 4 yapın.
  • Böylelikle simge isimleriniz daha fazla karakteri gösterecektir.

Kısayol isim değiştirme:

• Masaüstünde görmek istediğiniz kısayolu masaüstüne kopyalayın.
  • İlgili simgenin üzerine gelip F2 ile veya sağ tıkla açılan menüden "Yeniden Adlandır" seçeneği ile ismini değiştirin.

Bu şekilde yaparsanız sorun yaşamazsınız. Anladığım kadarı ile simgeye ait kısayolun adında değişiklik yapmışsınız. Kısayolu değiştirirseniz simge değişir.

Birde istediğiniz programa ait kısayol simgesi oluşturmak için kopyalama özelliğini veya kısayol oluşturma özelliğini kullanabilirsiniz.

Bright morning of the Dark night ... Pardus ANKA is a new beginning...
sangelosa
bilgi
ileti adresi
13-10-2010 19:16

Cevaınız için teşekkür ederim.

Ancak :)   ;

sanırım Windows gibi sağ tıklayınca yeniden adlandır vb seçenekler çıkacak sanıyorsunuz.

Masaüstümde şu an örnek olarak Open Office Hesap Tablosu var kısayol olarak.

Ana menüden sağ tıklayıp masaüstüne ekle seçeneği ile masaüstünde oluşturulmuş durumda.

Sağ tıklayınca masaüstündeki kısayol ya da linux dili ile her neyse,

sırasıyla

-Simge Ayarları

-Masaüstü Eylemi seçenekleri

-Simge öğesini kaldır    seçenekleri çıkıyor.

Ek olarak f2 kısayol tuşu işe yaramıyor.Elimdeki sürüm Pardus son sürüm bu arada.

Birkaç değişik masaüstünde, birkaç değişik laptopta denedim, bu konu sanırım 2011 de yaz çözülecek ya da halen göden kaçık bir halde duruyor :)

Bakın ben ciddi bilgisayar kullanıcısıyım, inanın çok araştırdım , uğraştım ancak bu küçük gibi görünse de ya çok basit bir sorun gözden kaçtı ya da bende bir gariplik var.

Yani sağ tıkladıktan sonra "Simge Ayarları - Uygulama sekmesinden sadece ama sadece simgenin adını değiştirdiğimde bu sorunun çıkması çok saçma, bence gözden kaçmış durumda.Bir kısayolun çalışma yolu yani bilgisayardaki path bilgisi değiştirilmediği halde ve simge değiştirilmediği halde sadece adının değiştirilmesi bu soruna yol açmamalı.

Aslında çok ihtiyaç duyulabilecek ama çoğu avantajın yanında şu an dezavantaj PArdus için bu küçük ama çözülemeyen sorun.

Olabilir tabii ki, es geçilmiş , ayrıntıda kalmış olabilir.

İlk önerdiğiniz yöntem sadece dosya adının masaüstündeki görünecek karakter sayısını artırıyor ki ben zaten kısa bir ad vermek derdindeyim.

Bir kısayolun adını değişirmek neden bu kadar soruna yol açıyor anlamış değilim.

Siz de lütfen sağ tılayın, simge ayarlarından ve uygulama sekmesinden sadece ama sadece ad kısmın değiştirin, sonuçta ne çalıştırma yolu (path) ne de başka ayarı değiştirmediğimiz halde ad değiştirildiğinde sorun çıkıoyr.

Hem simge adı değişiyor hem de tüm uygulama başlatma menülerinden (başlatma menüsü dahil) uygulamanın kısayolu siliniyor.

bu biraz saçma.

Cidden son günlerde bu küçük sorun gözümde büyüdü.

Eğer büyümemeli bu bir sorun değil diyen varsa, basit bir kısayol ya da simgenin adını değiştirmenin neden programın simgesinde soru işaretine neden olduğunu ve ana menülerden de silindiğini açıklasın.

Çok sevdiğim Pardus 'ta ciddi bir sorun yaşasam gam yemeyeceğim ama böyle basit bir konuda halen tatmin edici cevap gelmemesi beni gerçekten üzüyor.

Bu ileti 3 kez değiştirilmiş olup, son kez 13-10-2010 19:22 tarihinde sangelosa tarafından değiştirilmiştir.
evowinds
Sürüm: Pardus 2011
bilgi
ileti adresi
13-10-2010 19:22

Masaüstü görünümünden Dizin görünümüne geçerseniz ve söylediğim değişiklikleri yaparsanız işimiz hallolur.

Bright morning of the Dark night ... Pardus ANKA is a new beginning...
sangelosa
bilgi
ileti adresi
13-10-2010 19:29

Masaüstü sağ tıklama ile masaüstü eylem ayarlarından dizin görünümüne geçtim ve varolan tüm masaüstümde 000 ve bir rakamları çıktı, ayrıca şu anda geri de dönemiyorum.

Bence bu sorun cidden çözülmeli, dizin görünümne geçmek ayarlamak sonra tekrar masaüstüne geçmek de başka bir komedi olur.Eğer sadece bu şekilde çözülecekse.

Kaldı ki dizin görünümünde elimde 6 ay önce aldığım üst düzey donanımlı bir Laptopda herşey düzgün çalışırken bir anda F' tuşu işe yaramıyor olamaz.

Dizin göünümünde sağ tıklayınca yine aynı menü çıktı yane sadece üç seçenekli az önce bahsettiğim menü.

Yeniden adlandır vs yok :)

Üzgünüm, derdim Pardus'u kötülemek değil asla, ama bu konu atlanmış üzerinde durmak gerek.

sangelosa
bilgi
ileti adresi
13-10-2010 19:35

Bu arada aylardır kullandığım ve düzene oturttuğum masaüstümde kayboldu, didin görünümünden sonra tekrar masaüstüne geçtim ve tüm masaüstümdeki simgeler kayboldu.

Ayrıca artık masaüstüme sağ tıklayamıyorum, hiçbirşey olmuyor sağ tıklayınca:

Keşke denemeden önce bir kez daha düşünseydim.

Masaüstüne sağ tıklayamadan sorunu nasıl çözerim şimdi bu sorunla uğraşmam gerekiyor.

Dediğim gibi kolay bir yolu yok her sistemde işe yaramayan bir çözüm olamaz.

Bu konunun üstüne eğilmeliyiz, çekirdek üzerinde sistemi Türkçeleştiren ve hatta ek kod yazanlar da bu konuda sınıfta kalmamak için detay olarak bu konuyu bir yere yazmalılar.

Ben windowstan tamamen kurtulmak isterken gerçekten çok canım sıkıldı bu konuya.

orkuun
bilgi
ileti adresi
16-10-2010 15:13

Şu an anladığım kadarıyla masaüstü eylemi olarak "masaüstü" seçili(masaüstüne sağ tıkla/masaüstü eylemi ayarları/eylem). bunun yerine dizin görünümünü seçecek olursan diğer sisteme daha benzeyen bir yapıyla karşılaşacaksın. masaüstüne eklemek istediğin simgeyi çek tut bırak. ondan sonra ismini rahatlıkla(f2 tuşu ile) değiştirebilirsin.

Yanıtla